Enerjisa (ENJSA) 9 ayda 6,68 milyar TL net kâr açıkladı, satış gelirleri %5,8 azaldı
Yayın:
- Enerjisa Enerji 2026'nın ilk 9 ayında 6.681 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı döneminde bu tutar 578 milyon TL idi. Satış gelirleri %5,8 azalarak 199,4 milyar TL oldu.
- Faaliyet geliri yıllık bazda reel %12 artarak 62,1 milyar TL'ye, baz alınan net kâr reel yaklaşık %58 artarak 11,6 milyar TL'ye ulaştı.
- Faiz ve vergi sonrası serbest nakit akışı eksi 3.766 milyon TL'den eksi 8.450 milyon TL'ye geriledi; ekonomik net borç 101,0 milyar TL oldu.
- Şirket 2026 için 80-85 milyar TL faaliyet geliri ve 13-15 milyar TL baz alınan net kâr beklentisini teyit etti.
Ne açıklandı?
Enerjisa Enerji, 2 Kasım 2026'da KAP'ta yayımladığı bilgilendirme bülteniyle 2026'nın ilk 9 ayına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Bültene göre tutarlar, aksi belirtilmedikçe enflasyon muhasebesine (TMS 29) göre; nakit akışı ve yatırım verileri ise enflasyon muhasebesi uygulanmadan veriliyor. Geçen yılın aynı dönemine göre hasılat 211.691 milyon TL'den 199.365 milyon TL'ye indi; faaliyet geliri 55.253 milyon TL'den 62.137 milyon TL'ye, net kâr 578 milyon TL'den 6.681 milyon TL'ye, baz alınan net kâr 7.375 milyon TL'den 11.635 milyon TL'ye çıktı. Dağıtım iş kolunun faaliyet geliri yaklaşık %21 artarak 54,8 milyar TL'ye ulaştı; perakende iş kolununki reel bazda 6,0 milyar TL'den 5,6 milyar TL'ye geriledi. Ekonomik net borç geçen yılın aynı dönemine kıyasla artarak 101,0 milyar TL'ye, finansal net borç 83,3 milyar TL'ye yükseldi; ortalama borçlanma faiz oranı %38,7'ye geriledi. Şirket 2026 için 80-85 milyar TL faaliyet geliri, 13-15 milyar TL baz alınan net kâr ve 30-35 milyar TL yatırım hedefini teyit etti; düzenlemeye tabi varlık tabanının 2026 yıl sonunda 110-120 milyar TL'ye ulaşması bekleniyor.
Sayılarla
| 9 aylık net kâr | 6.681 milyon TL | Bülten tablosu; 9 ay 2025: 578 milyon TL. Bültenin değişim sütununda bu satır için oran verilmiyor. |
|---|---|---|
| 9 aylık satış gelirleri | 199.365 milyon TL | Bülten tablosundaki hasılat satırı; 9 ay 2025: 211.691 milyon TL; değişim -%5,8 (199.365 / 211.691 − 1). |
| 9 aylık faaliyet geliri | 62.137 milyon TL | Bülten tablosu; 9 ay 2025: 55.253 milyon TL; tablodaki değişim %12,5 (62.137 / 55.253 − 1). KAP açıklamasında yıllık reel %12 olarak geçiyor. |
| 9 aylık baz alınan net kâr | 11.635 milyon TL | Bülten tablosu; 9 ay 2025: 7.375 milyon TL; tablodaki değişim %57,8 (11.635 / 7.375 − 1). KAP açıklamasında yıllık reel yaklaşık %58 olarak geçiyor. |
| Net kâr ile baz alınan net kâr farkı | 4.954 milyon TL | Bültendeki tabloda yeniden değerleme etkisi satırı; 11.635 − 6.681 = 4.954. |
| Serbest nakit akışı (faiz ve vergi sonrası) | -8.450 milyon TL | Bülten tablosu; 9 ay 2025: -3.766 milyon TL; tablodaki değişim -%124,4 ((−8.450 + 3.766) / 3.766). Enflasyon muhasebesi uygulanmadan. |
| Ekonomik net borç | 101,0 milyar TL | Bülten; finansal net borç 83,3 milyar TL, ortalama borçlanma faiz oranı %38,7, kaldıraç oranı 1,0x. |
| Yatırım harcamaları | 20,8 milyar TL | Bülten; 20,1 milyar TL'si dağıtım iş kolunda. Enflasyon muhasebesi uygulanmadan. |
| 2026 faaliyet geliri beklentisi | 80-85 milyar TL | Bülten; teyit edildi. 2025 yıl sonu gerçekleşen: 58,3 milyar TL. |
| 2026 baz alınan net kâr beklentisi | 13-15 milyar TL | Bülten; teyit edildi. 2025 yıl sonu gerçekleşen: 9,5 milyar TL. |
| 2026 yatırım hedefi | 30-35 milyar TL | Bülten; teyit edildi. 2025 yıl sonu gerçekleşen: 23,5 milyar TL. |
USC Markets yorumu
Dokuz aylık tabloda kalemler farklı yönlerde. Satış gelirleri azalırken faaliyet geliri, net kâr ve baz alınan net kâr arttı. Faiz ve vergi sonrası serbest nakit akışındaki eksi tutar büyüdü, net borç arttı. Yatırım harcamaları yıllık bazda yaklaşık iki katına çıkarak 20,8 milyar TL oldu. Şirket, net borçtaki önemli artışa rağmen kaldıraç oranının 1,0x ile düşük seviyesini koruduğunu belirtiyor.
Net kâr ile baz alınan net kâr arasındaki 4.954 milyon TL'lik fark, bültendeki tabloda yeniden değerleme etkisi satırında gösteriliyor. Şirket baz alınan net kârı olağanüstü kalemler hariç net kâr olarak tanımlıyor ve bu göstergenin temettü ödeme politikasının temelini oluşturduğunu belirtiyor. Bültene göre kredi ve tahvillere ilişkin net faiz giderlerindeki düşüş, yıllık iyileşmeye yaklaşık 1,5 milyar TL katkı sağladı.
ENJSA hakkında sık sorulanlar
Cevaplar 2 Kasım 2026 itibarıyla açıklanmış bilgilere dayanır; güncel durum için ENJSA haber akışına bakın.
Enerjisa 2026'nın ilk 9 ayında ne kadar net kâr açıkladı?
Enerjisa Enerji 2026'nın ilk 9 ayında 6.681 milyon TL net kâr açıkladı. Geçen yılın aynı döneminde bültendeki net kâr 578 milyon TL idi. Aynı dönemde satış gelirleri 211.691 milyon TL'den 199.365 milyon TL'ye indi. ENJSA finansal analiz →
Enerjisa'nın net kârı ile baz alınan net kârı arasındaki fark nedir?
2026'nın ilk 9 ayında net kâr 6.681 milyon TL, baz alınan net kâr 11.635 milyon TL oldu; aradaki 4.954 milyon TL bültendeki tabloda yeniden değerleme etkisi satırında gösteriliyor. Şirket baz alınan net kârı olağanüstü kalemler hariç net kâr olarak tanımlıyor ve bu göstergenin temettü ödeme politikasının temelini oluşturduğunu belirtiyor.
Enerjisa 2026 beklentilerini değiştirdi mi?
Hayır, şirket beklentilerini teyit etti: 2026 için faaliyet geliri 80-85 milyar TL, baz alınan net kâr 13-15 milyar TL, yatırım 30-35 milyar TL. Düzenlemeye tabi varlık tabanının da 2026 yıl sonunda 110-120 milyar TL'ye ulaşması bekleniyor. Şirketin CEO'su Oğuzhan Özsürekci bültende yıl sonu hedeflerinin ağustos ayında yukarı yönlü revize edildiğini de belirtiyor.
Takip edilecekler
- 9A 2026 Finansal Sonuçlar Konferansı 3 Kasım Salı günü saat 14:00'te yapılacak; katılım bağlantısı şirketin yatırımcı ilişkileri internet sitesinde yayımlanıyor.
- Şirket, yıl sonu yatırım hedefine ulaşmak üzere son çeyrekte de yatırımlara devam edileceğini belirtti.
Kaynaklar
Bu yazı şirketlerin kamuya açıkladığı bilgiler ve USC Markets verileriyle hazırlanmıştır. Yatırım tavsiyesi değildir; bilgilerin aslı için kaynaklara bakın.
Tüm ENJSA haberleri ve KAP bildirimleri → · ENJSA hisse yorumu ve analizi →